Symbol:


Wydział:
Organizacji i Spraw Obywatelskich

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności (Dz. U. z 2021. poz. 510).
Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2021. poz. 735),
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 29 września 2011r. w sprawie określenia wzorów i sposobu wypełniania formularzy stosowanych przy wykonywaniu obowiązku meldunkowego (Dz. U. z 2017 r., poz. 1241).
Ustawa z dnia 14 lipca 2006 r. o wjeździe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pobycie oraz wyjeździe z tego terytorium obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej i członków ich rodzin (Dz. U. z 2017 r., poz. 900.
Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej ( Dz. U. z 2021r. poz. 1923).


Opłaty:
- usługa jest bezpłatna,
- wydanie zaświadczenia o wymeldowaniu z pobyty stałego wynosi 17 zł,
- jeżeli wymeldowujesz się przez pełnomocnika opłata skarbowa za udzielenie pełnomocnictwa wynosi 17 zł, (zwolnieniu z opłaty podlega pełnomocnictwo udzielone małżonkowi, wstępnemu, zstępnemu bądź rodzeństwu).


Termin odpowiedzi:
Urzędnik wymelduje cię od razu po otrzymaniu twojego zgłoszenia.

Jednostka odpowiadająca:
Wydział Organizacji i Spraw Obywatelskich, budynek B, parter, pok. 22

Tryb odwoławczy:


Uwagi:
Godziny przyjmowania:
poniedziałek 8:00 - 16:00
wtorek 8:00 - 17:00
środa 8:00 - 16:00
czwartek 8:00 - 16:00
piątek 8:00 - 15:00

Kiedy wymeldować się z pobytu stałego?
Musisz wymeldować się najpóźniej w dniu, w którym wyprowadzasz się z miejsca dotychczasowego zameldowania na pobyt stały. Pamiętaj, że możesz też to zrobić podczas zameldowania w nowym miejscu pobytu. Urzędnik zamelduje cię wtedy w nowym miejscu i automatycznie wymelduje z poprzedniego miejsca pobytu.

PAMIĘTAJ, że gdy zgłosisz zgon w urzędzie stanu cywilnego - osoba zmarła zostanie automatycznie wymeldowana. Nie musisz oddzielnie zgłaszać wymeldowania osoby zmarłej.

Czy musisz to zrobić osobiście?
Możesz wymeldować się osobiście lub może to zrobić w twoim imieniu pełnomocnik. Dowiedz się w urzędzie, jak załatwić sprawę przez pełnomocnika.

Rodzic, opiekun prawny lub opiekun faktyczny - wymeldowują osobę, która nie ma zdolności do czynności prawnych (na przykład osoby całkowicie ubezwłasnowolnione, dzieci do 13-tego roku życia) lub osobę, która ma ograniczoną zdolność do czynności prawnych (na przykład osoby częściowo ubezwłasnowolnione, dzieci w wieku od 13-tego do 18-tego roku życia).

Co przygotować?
- dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport),
- formularz zgłoszenia wymeldowania z miejsca pobytu stałego - możesz pobrać go i wypełnić w domu. Formularz możesz otrzymać również w Urzędzie Miejskim w Aleksandrowie Łódzkim.
- w przypadku cudzoziemca:
- obywatela Unii Europejskiej ważny dokument podróży lub inny ważny dokument potwierdzający jego tożsamość i obywatelstwo,
- członka rodziny obywatela Unii Europejskiej, niebędącego obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej, ważny dokument podróży oraz ważną kartę pobytu,
- niebędącego obywatelem UE, wizę lub inny ważny dokument pobytu.

Gdzie zgłosić wymeldowanie z pobytu stałego?
- W Urzędzie Miejskim w Aleksandrowie Łódzkim,
- możesz się wymeldować automatycznie podczas meldowania się w nowym miejscu pobytu.
- przez internet, podpisany kwalifikowanym bezpiecznym podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP - www.epuap.gov.pl


Dokumenty
  • Zgłoszenia wymeldowania z miejsca pobytu stałego

  • Pełnomocnictwo

  • Wniosek o wydanie zaświadczenia o zameldowaniu-wymeldowaniu na pobyt stały-czasowy