Głosowanie przez pełnomocnika

Podstawa prawna:

- Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy;

-  Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 2 sierpnia 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie sporządzenia aktu pełnomocnictwa do głosowania w wyborach: do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, do Parlamentu Europejskiego w Rzeczypospolitej Polskiej, do organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast

 

Opłaty:

Usługa jest bezpłatna.

Termin:

Wniosek zostanie rozpatrzony niezwłocznie. W przypadku, kiedy wniosek spełnia warunki upoważniony pracownik tut. Urzędu uzgadnia z wyborcą lub osobą, która wyraziła zgodę na przyjęcie pełnomocnictwa termin sporządzenia aktu pełnomocnictwa. W razie braku uzgodnienia terminu termin wyznacza upoważniony pracownik tut. Urzędu.

Tryb odwoławczy:

Brak

Jednostka odpowiadająca:

Wydział Organizacji i Spraw Obywatelskich, budynek B, parter, pok. 22 tel. (42) 270 03 23 lub I piętro pok. 104 tel. (42) 270 03 14.

Załatw sprawę elektronicznie:

Zgłoszenia zamiaru głosowania przez pełnomocnika można dokonać również elektronicznie pod adresem: https://www.gov.pl/web/gov/zglos-zamiar-glosowania-przez-pelnomocnika

Dokumenty:

- Pisemna zgodę osoby mającej być pełnomocnikiem;

- W przypadku osób niepełnosprawnych: kopia aktualnego orzeczenia właściwego organu orzekającego o ustaleniu stopnia niepełnosprawności osoby udzielającej pełnomocnictwa do głosowania.

- Oświadczenie pełnomocnika

Uwagi:

Akt pełnomocnictwa do głosowania sporządza się na wniosek wyborcy złożony do organu gminy, najpóźniej w dniu 29 marca 2024 roku w godzinach pracy Urzędu .

Głosować przez pełnomocnika mogą osoby, które najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat. Z możliwości tej mogą skorzystać także osoby, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.

Przed sporządzeniem aktu pełnomocnictwa wyborca musi potwierdzić w sposób niebudzący wątpliwości, przed upoważnionym pracownikiem, wolę udzielenia pełnomocnictwa osobie, która wyraziła zgodę na jego przyjęcie. Wniosek niepotwierdzony w powyższy sposób pozostaje bez rozpoznania w aktach sprawy.

Wyborca ma prawo do cofnięcia udzielonego pełnomocnictwa do głosowania. Cofnięcie pełnomocnictwa do głosowania następuje przez złożenie najpóźniej na 2 dni przed dniem wyborów (5 kwietnia 2024 r.) stosownego oświadczenia do Wydziału Organizacji i Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Aleksandrowie Łódzkim lub doręczenie takiego oświadczenia właściwej obwodowej komisji wyborczej w dniu głosowania.  

Wyborca, który udzielił pełnomocnictwa do głosowania może głosować osobiście w lokalu wyborczym, pod warunkiem, że jego pełnomocnik wcześniej nie oddał głosu. Głosowanie osobiste przez wyborcę powoduje wygaśnięcie pełnomocnictwa.

Nie mogą głosować przez pełnomocnika osoby przebywające w:

  1. zakładach opieki zdrowotnej,
  2. domach pomocy społecznej,
  3. zakładach karnych i aresztach śledczych oraz ich oddziałach zewnętrznych.

Pełnomocnictwa do głosowania nie może udzielić wyborca, który zgłosił zamiar głosowania korespondencyjnego .

Kto może być pełnomocnikiem?

Pełnomocnikiem może być osoba posiadająca prawo wybierania.

Pełnomocnikiem nie może być osoba wchodząca w skład obwodowej komisji właściwej dla obwodu głosowania osoby udzielającej pełnomocnictwa do głosowania, a także mężowie zaufania, jak również kandydaci w danych wyborach. 

Pełnomocnictwo można przyjąć tylko od jednej osoby. Pełnomocnikiem dwóch osób można być jedynie, jeżeli co najmniej jedną z nich jest ojciec, matka, dziadek, babcia lub inne osoby, zwane wstępnymi albo syn, córka, wnuk, wnuczka i inni, tak zwani zstępni. Można też przyjąć pełnomocnictwo od dwóch osób, jeżeli co najmniej jedną z nich jest małżonek, brat, siostra lub osoba pozostająca w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli w stosunku do osoby, która udziela pełnomocnictwa.